Głównym celem pracy lekarzy w naszym gabinecie jest ratowanie zębów naturalnych i ich jak najdłuższe zachowanie. Dlatego też oferujemy Państwu bardzo dokładną, nowoczesną endodoncję oraz uzupełniającą ją bogatą ofertę protetyczną. Nierzadko bywa jednak że ząb jest bardzo zniszczony i nie nadaje się do konwencjonalnego leczenia zachowawczo-protetycznego. W tych sytuacjach, zanim zdecydujemy się na usunięcie zęba, rozważamy wykonanie zabiegów chirurgicznych pozwalających na zachowanie części lub całości zniszczonego zęba. Do takich zabiegów należą:
- resekcja wierzchołka korzenia,
- hemisekcja zęba,
- wydłużanie chirurgiczne koron zębów.
Resekcja wierzchołka korzenia polega na usunięciu zakażonego końca korzenia wraz z istniejącą w takich przypadkach tkanką zapalną w kości. Zabieg ten musi być poprzedzony dokładnym, ponownym leczeniem endodontycznym. W miejscu po usunięciu wierzchołka korzenia powstaje nowa kość.
Hemisekcja polega na usunięciu jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego (zwykle dotyczy zębów dolnych). Zabieg proponujemy w przypadku znacznego zniszczenia lub perforacji jednego z korzeni gdy pozostałe korzenie są zdrowe. Zabieg poprzedza leczenie endodontyczne pozostającego korzenia, który po wygojeniu rany można wykorzystać jako jeden z filarów mostu protetycznego.
Jest wiele wskazań do wydłużania koron zębów. Zabiegi takie są konieczne w przypadku:
- próchnicy poddziąsłowej zęba,
- zbyt krótkich koron zębów, które mają być filarami dla koron i mostów
- poddziąsłowych złamań koron zębów.
Zakładanie rozległych wypełnień w sytuacji poddziąsłowego zniszczenia zęba czy zbyt głębokie umieszczenie koron protetycznych zaburza tzw. strefę biologiczną tkanek miękkich i wywołuje problemy związane z przyzębiem takie jak kieszonki patologiczne oraz stany zapalne dziąseł i przyzębia.
Kiedy ząb jest znacznie zniszczony pozostaje jedynie jego usunięcie. W naszym gabinecie wykonujemy ekstrakcje zębów a także dłutowania czyli chirurgiczne ekstrakcje w przypadku trudności z usunięciem zęba.
Zakres świadczonych usług nie ogranicza się oczywiście do wyżej wymienionych, w naszym gabinecie wykonujemy między innymi także:
- usuwanie zębów mądrości,
- plastyka wyrostka zębodołowego przed protezowaniem,
- podcinanie wędzidełek warg i języka,
- leczenie ropni i zapaleń zębodołu,
- usuwanie nadziąślaków z badaniem histopatologicznym usuniętych zmian,
- szycie ran poekstrakcyjnych.