Każdy z nas wie jak ważny jest piękny uśmiech. Dzięki niemu czujemy się swobodnie i pewnie. To właśnie najczęściej problemy związane z utratą pięknego uśmiechu motywują pacjentów do odwiedzania gabinetów stomatologicznych. Powszechnym problem estetycznym, z jakim pacjenci zgłaszają się do gabinetu jest ciemny osad i kamień nazębny. Osad powstaje zwykle na skutek palenia papierosów oraz picia mocnej kawy czy herbaty. Kamień nazębny natomiast, tworzy się poprzez mineralizację płytki bakteryjnej, która powstaje nieustannie na powierzchni koron zębów. Jest to lepka mieszanina białek śliny i bakterii,  którą utwardzają mineralne składniki śliny. Oba te naloty zdecydowanie pogarszają wygląd naszego uzębienia. Aby przywrócić piękny uśmiech, stosujemy mechaniczne oczyszczanie zębów z użyciem skalera ultradźwiękowego i piaskarki stomatologicznej. Ultradźwięki usuwają kamień z powierzchni łatwo dostępnych, natomiast drobne ziarenka soli, stosowane podczas piaskowania, dokładnie usuwają osad z trudno dostępnych powierzchni stycznych. Po takim zabiegu zęby wymagają polerowania oraz pokrycia warstwą fluoru w postaci żelu lub lakieru.
Przed zabiegiem:
Po zabiegu:
Jeśli po skalingu i zabiegu piaskowania, kolor zębów jest dla pacjenta niesatysfakcjonujący, można przeprowadzić ich wybielanie. Każde wybielanie musi być poprzedzone wnikliwym badaniem zębów i oceną wypełnień. Nie wolno wybielać zębów, w których obecne są nieszczelne wypełnienia. Nieprzestrzeganie tej zasady grozi powikłaniem ze strony miazgi zęba, a nawet jego obumarciem. Zęby żywe mogą być wybielane w dwojaki sposób. Pierwsza metoda to wybielanie domowe. Pacjent otrzymuje  od lekarza nakładki silikonowe oraz preparat w postaci żelu. Nakładki wypełnione żelem wybielającym nakłada się na zęby na 4-6h w dzień albo w nocy. W  zależności od siły preparatu i osobniczej podatności zębów, nakładki stosuje się zwykle 6-8 dni. W tym okresie należy wykluczyć z diety produkty żywnościowe barwiące, takie jak: jagody, czerwone wino, kawa, mocna herbata itp. ponieważ zęby wybielane chłoną wszelkie barwniki z pokarmów znacznie intensywniej. Ten reżim obowiązuje jeszcze przez kolejne 2 tygodnie od zakończenia wybielania. Drugą metodą jest wybielanie profesjonalne w gabinecie. Środek wybielający o wysokim stężeniu nakłada się bezpośrednio na zęby na okres około 20-30 minut. Zabieg powtarza się dwu-, trzykrotnie. Wybielając zęby żywe należy liczyć się z przejściową ich nadwrażliwością. W razie potrzeby lekarz fluoryzuje wybielane zęby, co łagodzi objawy  podrażnienia.
Dość częstym problemem estetycznym jest przebarwienie zębów martwych (wcześniej leczonych endodontycznie), obecnych w strefie uśmiechu. Każdy ząb leczony endodontycznie z czasem ulega przebarwieniu. Wybielaniem takich zębów zajmuje się wyłącznie lekarz. Zabieg polega na założeniu wkładki wybielającej  do środka zęba na okres kilku dni a następnie na szczelnym jego zamknięciu.  Aby uzyskać zadowalający efekt stosujemy zwykle 2-3 wkładki, wymieniając je co kilka dni. Jeżeli ząb martwy jest bardzo zniszczony, a główną jego masę stanowią wypełnienia, to należy zaniechać wybielania,  gdyż istnieje ryzyko złamania korony martwego zęba w trakcie lub po wybielaniu. Rozwiązaniem w tym wypadku jest wykonanie wkładu lub korony protetycznej, która zamaskuje przebarwienie tkanek zęba.
Dość powszechnym problemem estetycznym jest złamanie zęba przedniego. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z próchnicą zębów. Inną przyczyną utraty fragmentu zęba jest jego urazowe uszkodzenie. W obu tych sytuacjach, jeśli nie doszło do obnażenia miazgi zęba, rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste. Po wykonaniu znieczulenia opracowujemy ubytek i wykonujemy estetyczną rekonstrukcje utraconych tkanek z użyciem materiałów kompozytowych.
Ważnym estetycznym problemem jest problem "krzywych zębów". Może go rozwiązać leczenie ortodontyczne, jednak nie wszyscy pacjenci decydują się na długie noszenie aparatu ortodontycznego. W przypadku drobnych rotacji zębów pomocne mogą być licówki porcelanowe lub kompozytowe. Do wykonania licówek kompozytowych wykorzystujemy materiały naśladujące nie tylko kolor zębów, ale również ich przezierność, fluorescencję, opalescencję oraz imitujące drobne pęknięcia i białe plamki. Nie wszystkie dostępne na rynku materiały dają takie możliwości. W naszym gabinecie stosujemy materiały kompozytowe służące do wykonania prac estetycznych tj. Miris i Enamel +Hri. Dobrej jakości materiały kompozytowe są pomocne również w przypadku rozwiązywania problemu diastem (szpar) między zębami. Taką korektę uśmiechu wykonuje się w prosty sposób podczas jednej wizyty.